Premium bio-hazard waste removal
Printed with bold BIO-MEDICAL WASTE
Constructed specifically for the safe containment and transport of infectious waste
Noticeably more tough and puncture resistant than normal liners due to Sure-Guard ? liners being made with high grade virgin resins
Can handle the toughest abatement, restoration, environmental and industrial applications
Sure-Tie? drawstring closure available for ultimate personal protection and waste containment
Ideal for industrial/commercial facilities, hospitals, ambulances, nursing homes, schools, transportation vehicles, correctional facilities, laboratories, medical and dental offices
Facility Maintenance, Hazardous Waste Bag
Alte-Rego BHPRT3946YL100 Sure-Guard Bio-Medical Waste Liners, Bio-Hazard, 46″ L x 39″ W, 2 mil-(Pack of 100)
$103.21
| Weight | 21.472 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.10833 × 0.73333 × 0.98333 in |
| Hazard Type | Bio-Hazard |
| Length | 46" |
| Width | 39" |
| Colour | Yellow |
| Qty/Pkg. | 100 |
| Strength | 2X Strong |
| Thickness | 2 mil |

