Premium bio-hazard waste removal
Printed with bold BIO-MEDICAL WASTE
Constructed specifically for the safe containment and transport of infectious waste
Noticeably more tough and puncture resistant than normal liners due to Sure-Guard ? liners being made with high grade virgin resins
Can handle the toughest abatement, restoration, environmental and industrial applications
Sure-Tie? drawstring closure available for ultimate personal protection and waste containment
Ideal for industrial/commercial facilities, hospitals, ambulances, nursing homes, schools, transportation vehicles, correctional facilities, laboratories, medical and dental offices
Facility Maintenance, Hazardous Waste Bag
Alte-Rego BHPRT3038YL100 Sure-Guard Bio-Medical Waste Liners, Bio-Hazard, 38″ L x 30″ W, 2 mils-(Pack of 100)
$70.27
| Weight | 15.224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.10833 × 0.58333 × 0.96666 in |
| Hazard Type | Bio-Hazard |
| Length | 38" |
| Width | 30" |
| Colour | Yellow |
| Qty/Pkg. | 100 |
| Strength | 2X Strong |
| Thickness | 2 mils |

