Constructed in new generation three cross linked layers of film
Visually different than other bags, black on the outside and blue on the inside
Noticeably more tough and puncture resistant than normal liners due to the multiple layers of film
Designed to eliminate the need to double bag for heavier loads or to capture strong odours
Ideal for the toughest industrial, construction, manufacturing workplace waste
Facility Maintenance, Industrial Garbage Bags
Alte-Rego ARX303846BL00 Premium Liners, 3X Strong, 30″ W x 38″ L, Black-(Case of 75)
$49.72
| Weight | 10.422 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.95833 × 0.70833 × 0.75 in |
| Strength | 3X Strong |
| Dimensions | 30" W x 38" L |
| Qty/Pkg. | 75 |
| Colour | Black |
| Material | Polyethylene |
| Type | Open Top |
| Description | Platinum |

