Constructed in three cross linked layers of film
Specifically designed for the rigours of asbestos abatement
Noticeably more tough and puncture resistant than normal liners due to Sure-Guard ? liners being made with high grade virgin resins
Ideal for the toughest abatement, restoration, environmental and industrial applications
Facility Maintenance, Hazardous Waste Bag
Alte-Rego AR4860152YL50 Sure-Guard Hazardous Waste Removal Liners, Asbestos, 60″ L x 48″ W, 6 mil-(Pack of 50)
$254.58
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.625 × 4 × 0.625 in |
| Hazard Type | Asbestos |
| Length | 60" |
| Width | 48" |
| Colour | Yellow |
| Qty/Pkg. | 50 |
| Strength | 4X Strong |
| Thickness | 6 mil |

