Constructed in three cross linked layers of film
Specifically designed for the rigours of asbestos abatement
Noticeably more tough and puncture resistant than normal liners due to Sure-Guard ? liners being made with high grade virgin resins
Ideal for the toughest abatement, restoration, environmental and industrial applications
Facility Maintenance, Hazardous Waste Bag
Alte-Rego AR355076YL100 Sure-Guard Hazardous Waste Removal Liners, Asbestos, 50″ L x 35″ W, 3 mil-(Pack of 100)
$172.88
| Weight | 35.578 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.04166 × 0.625 × 0.625 in |
| Hazard Type | Asbestos |
| Length | 50" |
| Width | 35" |
| Colour | Yellow |
| Qty/Pkg. | 100 |
| Strength | 3X Strong |
| Thickness | 3 mil |

