High performance bags made for heavier loads
Ideal for building contractor trade
Individually folded
Excellent strength and puncture resistance
Facility Maintenance, Industrial Garbage Bags
Alpha Poly B3038X4 Heavy-Duty Garbage Bags, 2X Strong, 30″ W x 38″ L, 2.2 mils, Black-(Case of 100)
$56.32
| Weight | 16.386 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.91666 × 0.75 × 0.725 in |
| Strength | 2X Strong |
| Dimensions | 30" W x 38" L |
| Qty/Pkg. | 100 |
| Colour | Black |
| Material | Polyethylene |
| Type | Open Top |
| Thickness | 2.2 mil |

