Made of macerated canvas impregnated with phenolic resin
Resistant to grease, oil and most chemical substances
Non-marking and provides for high floor protection
Lightweight and even maintains a high load rating
Excellent for: Factory use, Heavy material handling, Waste bins, Platform trucks, Stock trucks, Heavy loads, Bakery applications
| Weight | 3.432 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.66666 × 0.16666 × 0.66666 in |
| Wheel Diameter | 8" (203 mm) |
| Capacity | 1400 lbs. (635 kg.) |
| Bearing Type | Plain |
| Bore Size | 1-3/16" |
| Tread Width | 2" (51 mm) |
| Durometer | 120?Rockwell?E? |
| Temperature | -43?C to 82?C (-45?F to 180?F) |
| Bearing Bore Size | 1-3/16" |
| Wheel Material | Phenolic |
| Hub Length | 2-3/16" |

