| Weight | 2.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.39 × 0.39 × 0.39 in |
| Wheel Diameter | 5" (127 mm) |
| Capacity | 275 lbs. (125 kg.) |
| Wheel Material | Rubber |
| Caster Type | Swivel |
| Frame Material | Steel |
| Tread Width | 1-1/4" (31.75 mm) |
| Bolt Hole Spacing | 2-13/16" x 3-1/16" (71 mm x 78 mm) |
| Bolt Hole Size | 5/16" (7.93 mm) |
| Plate Size | 2-3/4" x 3-3/4" (70 mm x 95 mm) |
Material Handling & Storage, Plate Caster
Algood S2053-A27F-SR Medium Duty Caster, Swivel, 5″ (127 mm), Rubber, 275 lbs. (125 kg.)-(Each)
$27.46

