3/4″ diameter heavy-duty kingpin
1/2″ zerk axle and lock nut
5/16″ diameter upper and lower ball; hardened steel load bearings
Virtually maintenance free
Corrosion resistant bright zinc finish ; Excellent for:
Stock carts and platform trucks
Garbage bins
Hospital equipment
Food industry
Heavy service equipment
Factory use
Material Handling & Storage, Plate Caster
Algood RE6543-A38H-VG-RB Heavy-Duty EMaxx Kingpin Caster, Rigid, 4″ (101.6 mm), Cast Iron, 1000 lbs. (453.6 kg.)-(Each)
$39.31
| Weight | 10.9325 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.56753 × 0.56753 × 0.56753 in |
| Wheel Diameter | 4" (101.6 mm) |
| Capacity | 1000 lbs. (453.6 kg.) |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Caster Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Tread Width | 2" (50.8 mm) |
| Bolt Hole Spacing | 2-5/8" – 3" (67 mm x 76 mm) – 3" – 3-5/8" (76 mm – 92 mm) |
| Bolt Hole Size | 3/8" (9.52 mm) |
| Bearing Type | Roller |
| Torch Handle | 85 |
| Cutt. Attach. | 72-3 |
| Mixer | D-85 |
| Cutting Tip | 6290-1AC |

