9/16″ diameter rivet
3/8″ diameter axle and lock nut
1/4″ diameter upper race; 1/4″ diameter lower race
Corrosion resistant bright zinc finish ; Excellent for:
Medium-duty applications
Mobile warehousing equipment
Stock trucks
Material Handling & Storage, Plate Caster
Algood R5053-A27D-ST General Purpose Caster, Rigid, 5″ (127 mm), Steel, 300 lbs. (136 kg.)-(Each)
$22.10
| Weight | 3.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.34 × 0.34 × 0.34 in |
| Wheel Diameter | 5" (127 mm) |
| Capacity | 300 lbs. (136 kg.) |
| Wheel Material | Steel |
| Caster Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Tread Width | 1-1/4" (31.75 mm) |
| Bolt Hole Spacing | 1-3/4" x 2-7/8" (44 mm x 73 mm) |
| Bolt Hole Size | 5/16" (7.93 mm) |
| Bearing Type | Steel |
| For Use With | 3970-00, 3970-01, 3971-00, 3972-00, 3975-00, 3975-01, 3975-88, 3975-89 |
| Colour | Sable |
| Overall Dimensions (L x W x H) | 26" x 26" x 2" |
| Weight | 6.7 lbs. |

