9/16″ diameter rivet
3/8″ diameter axle and lock nut
1/4″ diameter upper race; 1/4″ diameter lower race
Corrosion resistant bright zinc finish ; Excellent for:
Medium-duty applications
Mobile warehousing equipment
Stock trucks
Material Handling & Storage, Plate Caster
Algood R5043-A27D-SS General Purpose Caster, Rigid, 4″ (101.6 mm), Steel, 300 lbs. (136 kg.)-(Each)
$18.28
| Weight | 2.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.29166 × 0.41666 × 0.20833 in |
| Wheel Diameter | 4" (101.6 mm) |
| Capacity | 300 lbs. (136 kg.) |
| Wheel Material | Steel |
| Caster Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Tread Width | 1-1/4" (31.75 mm) |
| Bolt Hole Spacing | 1-3/4" x 2-7/8" (44 mm x 73 mm) |
| Bolt Hole Size | 5/16" (7.93 mm) |
| Bearing Type | Steel |
| For Use With | MX Fuel? Sewer Drum Machine MXF500 & MXF501 |
| Material | Steel |
| Fits Drum Cable Diameters | 5/8" & 3/4" |
| Recommended Pipe Sizes | 6" – 8" |

