5/16″ rivet
1/4″ riveted axle
3/16″ diameter single race; hardened steel load bearings
Corrosion resistant bright zinc finish
Brake type: Side locking ; Excellent for:
Office furniture
Institutional equipment and hospital environment
100% non-marking urethane wheels are hard enough for carpeted floors and soft enough for tiled floors
Material Handling & Storage, Plate Caster
Algood R0833-A17D-PO General Purpose Caster, Rigid, 3″ (76 mm), Polyolefin, 90 lbs. (40.8 kg.)-(Each)
$5.87
| Weight | 0.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.225 × 0.30833 × 0.15 in |
| Wheel Diameter | 3" (76 mm) |
| Capacity | 90 lbs. (40.8 kg.) |
| Wheel Material | Polyolefin |
| Caster Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Tread Width | 7/8" (22 mm) |
| Bolt Hole Spacing | 1" x 2" (25 mm x 50 mm) |
| Bolt Hole Size | 17/64" (6.74 mm) |
| Plate Size | 1-1/2" x 1-1/2" (38 mm x 38 mm) |
| Overall Height | 3.6875" |
| Bearing Type | Plain |
| Swivel Radius | 2.3125" |

