Manufactured with the highest quality nylon material
Canadian government and BIFMA approved
Black finish ; Excellent for:
Office furniture
Chairs
Audio visual equipment stands
Material Handling & Storage, Stem Caster
Algood 3T4-050-5/16-18X3/4HN-B Twin Wheel Caster (300/400 Series), Swivel with Brake, 2″ (51 mm) Dia., 75 lbs. (34 kg.) Capacity-(Each)
$2.35
| Weight | 0.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.20833 × 0.13333 × 0.16666 in |
| Wheel Diameter | 2" (51 mm) |
| Capacity | 75 lbs. (34 kg.) |
| Wheel Material | Plastic |
| Caster Type | Swivel with Brake |
| Frame Material | Steel |
| Tread Width | 2" (51 mm) |
| Stem Design | Threaded |
| Note | Threaded Stem 5/16" x 3/4" |
| Swivel Radius | 2" |
| Overall Height | 2.625" |

