Manufactured with the highest quality nylon material
Canadian government and BIFMA approved
Black finish ; Excellent for:
Office furniture
Chairs
Audio visual equipment stands
Material Handling & Storage, Plate Caster
Algood 03T4-050-A15D-B Twin Wheel Casters (300/400 Series), Swivel with Brake, 2″ (51 mm), Plastic, 75 lbs. (34 kg.)-(Each)
$4.08
| Weight | 0.218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.16666 × 0.25 × 0.125 in |
| Wheel Diameter | 2" (51 mm) |
| Capacity | 75 lbs. (34 kg.) |
| Wheel Material | Plastic |
| Caster Type | Swivel with Brake |
| Frame Material | Steel |
| Tread Width | 2" (50.8 mm) |
| Bolt Hole Spacing | 1" x 1" (25 mm x 25 mm) |
| Bolt Hole Size | 15/64" (5.95 mm) |
| Plate Size | 1-1/2" x 1-1/2" (38 mm x 38 mm) |
| Swivel Radius | 2" |
| Overall Height | 2.625" |

