Heavy-Duty Epoxy coated steel
Galvanized Steel Prop
2-Speed, Non-overloading PSC, sealed ball bearings motor
Two Swivel & two fixed casters for easy mobility
Easy to replace filters
Air Purifying Units, Facility Maintenance
Air Master 39201 Direct Drive Heavy-Duty Mobile Filtered Fan, 2 Speeds-(Each)
$2,436.00
SKU: EA558
Categories: Air Purifying Units, Facility Maintenance
Tags: 39201, Air Purifying Units, Direct Drive Heavy-Duty Mobile Filtered Fan
Brand: Air Master
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 1.75 × 3.46 in |
| Type | Industrial |
| No. of Speeds | 2 |
| Fan Dia. | 36" |
| CFM High | 5460 |
| HP | 2-Jan |
| RPM High | 850 |
| Voltage | 115 |
| Amperage | 4.5 |
| Dimensions | 41.5 x 39 x 21" |
| Weight | 1653 lbs. |

