Heavy-Duty Epoxy coated steel
Galvanized Steel Prop
2-Speed, Non-overloading PSC, sealed ball bearings motor
Two Swivel & two fixed casters for easy mobility
Easy to replace filters
Air Purifying Units, Facility Maintenance
Air Master 39191 Direct Drive Heavy-Duty Mobile Filtered Fan, 2 Speeds-(Each)
$3,495.20
SKU: EA557
Categories: Air Purifying Units, Facility Maintenance
Tags: 39191, Air Purifying Units, Direct Drive Heavy-Duty Mobile Filtered Fan
Brand: Air Master
| Weight | 285 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.75 × 1.75 × 3.96 in |
| Type | Industrial |
| No. of Speeds | 2 |
| Fan Dia. | 42" |
| CFM High | 5702 |
| HP | 2-Jan |
| RPM High | 377 |
| Voltage | 115 |
| Amperage | 6.19 |
| Dimensions | 47.5 x 45 x 21" |
| Weight | 285 lbs. |

