13 pt. coated color cardstock tags have a patch-reinforced 3/16″ hole
Available plain hole, looped with 12″ galvanized steel wire, or looped with 12″ cotton string
Blank Tag, Safety
Accuform Signs TBB317GNP Coloured Blank Tags, Cardstock, 2-7/8″ W x 5-3/4″ H-(Pack of 100)
$48.95
| Weight | 0.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.47916 × 0.23958 × 0.23 in |
| Material | Cardstock |
| Dimensions | 2-7/8" W x 5-3/4" H |
| Attachment Option | Wire |
| Format | Package |
| Size No. | 7 |
| Spindle Thread" | 3/8"-24 |
| Vibration m/s? | 8.1 |
| Overall Length Less Guard in. (mm) | 9 (229) |
| Net Weight Less Guard lbs. (kg) | 4.2 (1.9) |

