Use rigid construction signs to temporarily control the flow of traffic
Heavy-duty, 0.080″ aluminum signs will not rust
Reflective sign face for visibility in low-light conditions
UV-resistant inks prevent fading
Top and bottom center mounting holes
Facility Signs, Safety
Accuform Signs FRC216HP “Detour” Sign, 30″ x 30″, Aluminum, English with Pictogram-(Each)
$484.28
SKU: SEK495
Categories: Facility Signs, Safety
Tags: "Detour" Sign, Facility Signs, FRC216HP
Brand: Accuform Signs
| Weight | 5.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 0.00667 × 2.5 in |
| Material | Aluminum |
| Height | 30" |
| Width | 30" |
| Display Type | Bolt-On |
| Language | English with Pictogram |
| Subject | Traffic |
| Legend | Detour w/Upwards Arrow |

