Provides best durability, stock removal and finest finish
Produces a smear resistant finish
Wheel shape is maintained in the most aggressive applications
Fast removal of medium-to-heavy burrs and edge breaking
Excellent for deburring, blending and cleaning when a consistent cut rate and wheel durability are a primary requirement
It is fast and effortless to use, ensuring a high cut rate even at lower pressures
The Quick Change TR System features a common nylon threaded male (screw type) hub
Surface Grinding Wheel, Tools
3M STA-854153 Standard Abrasives General Purpose Plus Wheel, 6″ x 1″, 1″ Arbor, Silicon Carbide-(Each)
$110.68
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 0.5 × 0.08 in |
| Diameter | 6" |
| Thickness | 1" |
| Arbor Size | 1" |
| Grit | Fine |
| Max. RPM | 6000 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Density | 9 |
| ETIM Class 8.0 | EC002196 |


