Versatile wheel is effective when used on all types of metals, composites and glass
Abrasive mineral cuts fast and consistently produces a bright finish throughout the life of the wheel
Convolute construction keeps the wheel running smoothly, producing a consistent, superior finish
Minimizes heat build up to reduce risk of discolouration and warping on heat-sensitive substrates
Ideal applications include metals, composites and glass, including heat-sensitive materials
| Weight | 1.205 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.38791 × 0.38791 × 0.38791 in |
| Diameter | 8" |
| Width | 1" |
| Grit | 9S |
| Arbor Size | 3" |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Max. RPM | 4500 |

