Quickly removes rust and corrosion without excessive material removal or gouging
Hollow centre allows the disc to slide over and around hub studs without damaging stud threads
Features sharp silicon carbide mineral incorporated in a non-woven nylon web
High conformability with minimized chunking
Contains no wire filaments
Ideal for effective removal of buildup on brakes
Open web resists loading for consistent cutting action
3M? Roloc? Attachment System makes disc changes easy
Non-Woven Disc, Tools
3M SB21713 Scotch-Brite Roloc Pro Brake Hub Cleaning Disc, 1-1/2″ Dia., Extra Coarse Grit, Silicon Carbide-(Each)
$5.09
| Weight | 0.018 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.13333 × 0.10833 × 0.13333 in |
| Diameter | 1-1/2" |
| Grit | Extra Coarse |
| Arbor Size | 5/8" |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Colour | Purple |
| Max RPM | 20 000 |

