Compact, lightweight design
Durable, impact-resistant thermoplastic housing
Quick activating speed-sensing brake system
High capacity external energy absorbers and impact indicators
Built-in radio-frequency identification tag (RFID)
Safety, Self-Retracting Lifeline
3M DBI Sala Fall Protection 3101249 Nano-Lok Self-Retracting Lifeline, 6′, Dyneema/Polyester, Swivel-(Each)
$376.04
SKU: SES657
Categories: Safety, Self-Retracting Lifeline
Tags: 3101249, Nano-Lok™ Self-Retracting Lifeline, Self-Retracting Lifelines
Brand: 3M DBI Sala Fall Protection
| Weight | 20.452 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.775 × 0.98333 × 1.35833 in |
| Lifeline Length | 6' |
| No. of SRLs | 1 |
| Lifeline Material | Polyester/Dyneema? |
| Swivel or Stationary | Swivel |
| Unit Connector | Without Unit Connector |
| Lifeline Connector | Snap Hook |
| Lifeline Connector Material | Aluminum |
| Gate Opening | 3/4" |
| Gate Strength | 3600 lbs. |






