No-tangle design
Stand-up back D-ring
Tech-Lite? quick connect buckle leg straps
Repel webbing
Built-in lanyard keepers
Revolver? vertical torso adjusters
Impact indicator
Full Body Harnesses, Safety
3M DBI Sala Fall Protection 1110605C Delta Vest-Style Harness, CSA Certified, Class A, Small, 420 lbs. Cap.-(Each)
$261.33
SKU: SER893
Categories: Full Body Harnesses, Safety
Tags: 1110605C, Delta™ Vest-Style Harness, Full Body Harnesses
Brand: 3M DBI Sala Fall Protection
| Weight | 3.954 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.125 × 0.33333 × 0.91666 in |
| Type | Fall Arrest |
| Meets/Exceeds CSA Class | A |
| Weight Capacity | 420 lbs. |
| Size | Small |
| D-Rings | Back |
| Leg Strap Connections | Quick-Connect |
| Chest Strap Connections | Quick-Connect |
| Weight | 1.63 kg |



