Delivers long-lasting performance and versatility at a value price
Contains 3M Precision-Shaped Grain, which cuts faster and lasts longer than conventional abrasive grain
Proven to outperform traditional alumina zirconia belts in cut-rate and life
Ideal for use on carbon steel, stainless steel and aluminum
Constructed on a Y-weight polyester cloth backing
Suitable for a variety of applications and equipment ? including backstands, file belt sanders, benchtop machines and even wide belt sanding equipment
Ideal for moderate stock removal, weld removal, off-hand grinding, flat finishing, centerless grinding, and file belt applications
| Weight | 1.162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.162 × 1.162 × 1.3944 in |
| Grit | 36+ |
| Dimensions | 3" W x 132" L |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF |
| Bond Type | Resin |
| Coat Type | Open |
| Colour | Maroon |
| Flex Type | Single-Flex |
| Sanding Type | Dry |
| Splice Type | Film-lok |






