Precision-balanced steel workings and powerful air driven motors run smoothly with less vibration, ideal for high production industrial environments
Improved durability, ergonomics and noise level maximize comfort and control for prolonged use
Pneumatic power exceeds the capability of standard electric sanders, supplying hours of continual use
Aluminum body and durable composite cover helps reduce cracked housings and downtime
Composite cover to prevent cracked housings
Designed to help maximize operator comfort with integrated wrist and hand support, reduced vibration, and enhanced safety features
Pneumatic Orbital Sander, Tools
3M AB28516 Elite Self-Generated Vacuum Random Orbital Sander, 6″ Dia., 12000 RPM-(Each)
$350.15
| Weight | 4.048 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.95833 × 0.44166 × 0.56666 in |
| Air Consumption | 17 SCFM |
| No Load RPM | 12000 |
| Disk Diameter | 6" |
| Orbit Diameter | 3/16" |
| Max. OPM | 10000 |
| Power | 209 W |
| Weight | 1.7 kg |
| Height | 5-1/4" |
| Length | 12-3/5" |

