Durable Construction: Heavy-duty vinyl backing is ideal for high-traffic areas
Clean Removal: Unique rubber adhesive provides a strong bond and residue-free removal
Tape Your Way: Linerless construction makes for easy application by hand or using the 3M? Lane Marking Applicator M1
Lasting Vibrant Colour: Easy-clean backing maintains vivid colour amidst heavy wear and tear
Ideal For Lean Manufacturing: Use colour-coding to organize and optimize warehouses, factories, and distribution centres according to modern 5S principles
Heavy-duty vinyl backing with a rubber adhesive
The tough, durable backing resists pallet drag and high forklift traffic and is easy to clean
The tough backing has a low profile and resists curling, which can cause edge lift and reduce the life of a floor marking tape
The rubber adhesive provides a strong bond to floors but also promotes one-piece clean removal, even after extended use
Marking Tapes, Safety
3M 971 OR 4INX36YD Durable Floor Marking Tape 971, 4″ x 108′, Vinyl, Orange-(Roll)
$469.16
SKU: PG758
Categories: Marking Tapes, Safety
Tags: 971OR 4INX36YD, Durable Floor Marking Tape 971, Marking Tapes
Brand: 3M
| Weight | 13.81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.59143 × 0.59143 × 1.10789 in |
| Colour | Orange |
| Material | Vinyl |
| Width | 4" |
| Roll Length | 108' |
| Tensile Strength | 110 PSI |
| Total Thickness without Liner | 17 mil |

