Re-Engineered 3M Precision-Shaped Grain helps increase cut rate and abrasive life to boost productivity
Built for manual and automated applications designed for faster performance
Longer life results in fewer changeouts needed and less downtime
Designed to run cooler and reduce metal discoloration and other heat-related outcomes
Cuts with less pressure, helping reduce the demands on operators
Sanding Belt, Tools
3M 7100354015 Cubitron 3 Cloth Belt 1184F, 3/4″ W x 18″ L, Ceramic, 60+ Grit-(Each)
$4.19
SKU: NY911
Categories: Sanding Belt, Tools
Tags: 7100354015, Cubitron™ 3 Cloth Belt 1184F, Sanding Belts
Brand: 3M
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.3332 × 0.3332 × 0.2499 in |
| Grit | 60+ |
| Dimensions | 3/4" W x 18" L |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Flex Type | Single |
| Colour | Purple |
| Splice Type | Fabri-lok |
Recently Viewed Products
-
Sanding Belt
3M Cloth Belt 241D (Each)-Click on options for variations & Details.
$4.14 – $174.90Price range: $4.14 through $174.90 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sanding Belt
3M Cloth Belt 241D (Each)-Click on options for variations & Details.
$4.30 – $163.35Price range: $4.30 through $163.35 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page




