Quickly removes rust, paint, mill scale and coatings from metal
High-strengthfibre resists chunking and performs well on edges
High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates
Silicon carbide mineral cuts aggressively and leaves a fine finish
Resists loading for consistent cutting action
High speed rating, low vibration, and low spark
3M? Roloc? Attachment System makes disc changes easy
Requires use of 3M? Roloc? Backup Pad (sold separately)
Features silicon carbide abrasive mineral incorporated into an open nylon web
Non-Woven Disc, Tools
3M 7100258623 Scotch-Brite Roloc Clean and Strip XT Pro Disc XO-DR, 3″ Dia., Extra Coarse Grit, Silicon Carbide-(Each)
$12.22
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.25 × 0.04167 in |
| Diameter | 3" |
| Grit | Extra Coarse |
| Arbor Size | None |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Attachment Type | TR |
| Bond Type | Resin |
| Maximum Speed | 15000 RPM |

