Low profile design provides better levelling and faster removal rates when flat sanding
Made with a medium density foam
Features a blunt edge for improved durability
Hookit? hook and loop attachment system provides easy disc changes and optimizes disc life
Designed specifically for better leveling and faster material removal during flat auto body sanding
The 15-degree blunt tapered edge adds durability. Its 5/16-24 exterior threads fit a variety of power tools
| Weight | 0.589 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.88333 × 0.66667 × 0.06333 in |
| Diameter | 6" |
| Arbor Size | 5/16-24" EXT |
| For Disc Type | 3M? Hookit? Abrasive Discs |
| Density Rating | Medium |
| Maximum Speed | 12000 RPM |
| Number of Vacuum Holes | 0 |

