Designed to allow the part to plug multiple inner diameters or cap multiple outside diameters
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 0.25 × 0.5 in |
| Connection Type | Push-Fit |
| Material | LDPE |
| Overall Height | 3/8" |
| Outside Diameter Range | 0.3" – 0.365" |
| Inside Diameter Range | 0.234" – 0.299" |
| Flange Diameter | 0.375" |
| Colour | Blue |

