An economical and GREEN solution for preventing worker fatigue
Diamond plate surface with a 100% recycled urethane composite sponge base
Comfortable and functional in dry industrial applications
Black (BK) and black w/yellow borders (BYL)
Green rating > 80% recycled
1-year warranty
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
Wearwell 497.1X4X75BK Smart No. 497 Mats Smart No. 497 Mats, Diamond, 4′ x 75′ x 1″, Black, PVC – Roll
$3,927.83
SKU: SBA882
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 497.1X4X75BK, Anti-Fatigue Mattings, Smart No. 497 Mats
Brand: Wearwell
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 × 4 × 3.5 in |
| Width | 4' |
| Length | 75' |
| Thickness | 1" |
| Colour | Black |
| Material | PVC |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |
Recently Viewed Products
-
Workstation Shelf Dividers
Lista NXS/MD100-15/R-LG Nexus System – Shelf Dividers-(Each)
$61.18 Add to cart -
Anti-Fatigue Mattings
Wearwell Smart No. 497 Mats (Each)-Click on options for variations & Details.
$78.50 – $2,071.97Price range: $78.50 through $2,071.97 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


